Varis Ülseri Tedavisi

Varis Ülseri Tedavisi PRP Yöntemi

  • Hastadan aldığımız 1 veya 2 tüplük kanın ülser içine enjekte edilmesi ile gerçekleşen teknikte yaralar iyileşmekte ve yeni cilt tabası oluşturulmaktadır.
  • PRP tekniğinin uygulama süresi hastanın yaralarının ne kadar ağır olduğuna bağlıdır.
  • Tedavi yapıldıktan sonra elastik bandaj ile kapanan yaralar yeni cilt tabakasının oluşması ile kusursuz görünüme kavuşulur.

Varis ülseri tedavisi amaçları nelerdir?

Venöz ülser tedavisinde iki amaç vardır. İlki yaranın iyileştirilmesi, ikincisi ise yaranın bir daha tekrarlamasının engellenmesidir.

Yaranın iyileştirilmesi için çok ciddi bir yara bakımı gereklidir.

İkinci amaç olan ülserin tekrarlamaması için rahatsızlığın altında yatan toplardamar sorununun yani toplardamar basıncının çözümü ile sağlanır.

Varis Ülseri Nedir?

Varis yarası olarak da bilinen venöz ülser toplardamarlardaki aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile özellikle ayak bileği çevresinde yara açılmasıdır.

 

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Varis ülseri nasıl oluşur?

Başlıca iki olay bacaklarda yara oluşumuna neden olur. Bunlardan birincisi; Toplardamarlardaki akımın ters yönde ayağa doğru gitmesidir. Bunun nedeni toplardamarlardaki kapakçıkların bozulması ve kapak yetmezliği gelişmesidir. Bu durum özellikle varis olan hastalarda görülür. Bacak toplardamarlarındaki kapakların bozulması sonucunda kan yukarıdan ters yönde akarak bacaklarda birikmeye, özellikle ayak bileği çevresinde basınç artmaya başlar.

İkinci neden ise; Toplar damarlardaki tıkanıklıklar nedeni ile kanın ayak ve bacakta birikmesi ya da göllenmesidir. Toplardamar tıkanıklığı derin ven trombozu (pıhtı) sonucunda oluşur ve pıhtı olan damar tam olarak açılmayınca, yukarıya doğru olan kan akımını engellemeye başlar.

Her iki durumda da toplardamarlar içinde biriken kanın basıncı dokuların tahammül edebilecekleri düzeylerin üzerine çıkar ve yıllar içinde bu sürekli yüksek basınç nedeni ile dokularda ve özellikle bacak derisinde bozulmaya neden olur. Önce bacakta şişlik, sonra renk değişikliği ve deride kalınlaşma, bozulma başlar ve daha sonra bilek çevresinde yaralar oluşur.

Varis ülserinin belirtileri nelerdir?

  • Venöz, diz altındaki bacak bölümünde ve özellikle bileklerin üzerinde olur,
  • Genelde kahverengi kalınlaşmış bir deri ile çevrilidir,
  • Sıklıkla bacakta varisler bulunur,
  • Ayak ve topuk genelde normaldir,
  • Yara bazen yeşil ya da kırmızımsı renkte ve akıntılıdır,
  • Yara herhangi bir çap ve şekilde olabilir,
  • Genelde ağrılıdır.

Varis ülseri hastası, tedavi olmazsa ne olur?

Venöz ülser bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından görülüp tedavi edilmezse iyileşmez, geçici olarak iyileşse bile tekrarlar. Düzenli bakım yapılmadığında yara iltihaplanır, genişler ve ağrılı hale gelir. Bu durum hastanın bacak ve ayak bileği hareketlerini etkiler ve bir süre sonra eklem hareketlerinde kalıcı kısıtlama oluşacağı için hasta topal kalabilir. Yara ilerler ve genişler. Derine ilerleyip kemiği tutup, kemik iliği iltihabına dönüşebilir. Yara kapansa bile tekrar açılır. Bu şekilde hastayı sakat bırakan yaşam kalitesini bozan bir türlü geçmeyen bir hale dönüşür.

 

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.