Varis Tedavisi

Varis olarak adlandırılan damarlarda oluşan aşırı şişlikler, pek çok kadın ve erkeğin ortak problemidir. Peki, varis nasıl geçer? Hem verdiği kötü görüntü hem de yol açtığı ağrılarla büyük sıkıntı yaratan varis nasıl tedavi edilir?

1 Dakikada Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

Köpükle Varis Tedavisi, tedavide kullanılan ilacın köpük haline getirilmesi gerekir. ilaç 3’lü musluk adını verdiğimiz alet ile köpük haline getirilmektedir. Daha sonra çok ince 0,6 – 0,7 mm iğne ile sorunlu damarlara enjekte edilmektedir. Doktorun uygulamasına göre serum benzeri bir düzenek ile de köpüğü damarlara enjekte edebilmektedir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Radyofrekansla varis tedavisi, radyofrekans kateteri damarın içine yerleştirilir. Toplardamar içinde ısı oluşturarak o damar iptal edilir. Narkoz gerekmez. Bacaklarda hiç bir şekilde iz kalmaz. Tedavi sonrasında hastaneye yatış gerekemez. Hastalar işlemden hemen sonra yürüyerek eve dönebilir. Tüm işlem ultrason eşliğinde vücudun içindeki damarlar görülerek yapılır.

Skleroterapi ile varis tedavisi, damar içine ilaç enjekte edilerek damarı kapatma yöntemidir. İlaç damar cidarına zarar verir. Ve orada bir iyileşme süreci başlatır. Bu süreçte damar üzerine kompresyon / baskı yapılarak (bandaj veya kompresyon çorabı) damarın iyileşirken kapanması sağlanır. Böylece kan akışı yeniden yönlendirilir ve kapanmış damarlar zaman içerisinde vücut tarafından doğal olarak yok edilir.

Lazerle varis tedavisi, hastalıklı damarın içine ince bir lazer fiberi yerleştirilir. Damarın etrafına, etraf kas doku yanmasın diye, tümesan anestezi dediğimiz sıvı enjekte edilir. Böylece çevre doku yakılmadan hastalıklı damar yakılır. Plastiğe ateş yaklaştırıldığında plastik nasıl büzülüp yapışırsa damar da lazer enerjisiyle aynı şekilde büzülüp yapışır. Sonrasında kesi ve dikiş olmadığı için de hastanın varis çorabı giymesinde bir sakınca yoktur. Hasta, ertesi gün banyo yapabilmektedir.

Çağımızın gerisinde kalmış Varis ameliyatlarını kesinlikle tavsiye etmemekteyiz gelişen teknoloji ve modern tedavi yöntemler sayesinde ne kadar ileri olursa olsun varisleriniz ameliyatsız tedavi edilebilinir.

Varis Nedir?

Özellikle gece vakti olan kramplar, bacakta aşırı şişlikler, damarların belirginleşmesi gibi semptomlarla görülen varis bazen ciddi boyutlara varırken bazen de basit tedavilerle iyileştirilebiliyor. Aslında varis denilen şey, toplardamarların şişmesi ve genişlemesidir. Bu şekilde şişen damarlar hem kötü bir görüntüye hem de vücuda verdiği bacak ağrısıyla can sıkıcı bir durumdur.

Varis Nasıl Oluşur?

Varis iki nedenle oluşmaktadır. Bunlar toplardamar genişlemesi ve kılcal damar problemidir.

Toplardamar genişlemesi ciddi boyutlara varan bir rahatsızlıktır. Öyle ki, toplardamar kapakçığının problemli olmasıyla beraber ortaya çıkan damar genişlemesi bacak yaralarına ve pıhtılaşmaya neden olmaktadır. Toplardamar kapakçığının bozuk olması kirli kan geri kaçar ve problemler başlar. Kanın yer çekiminin tersine hareketi oldukça zordur. Buna karşın hareketsiz olanlar ve ayakta çalışanlarda toplardamar kapakçığının bozulması daha çok görülür. Bunun nedeni basıncın çok fazla olmasıyla, kanın damarlarda sıkışarak şişmesidir.

Varisin diğer bir nedeni, kılcal damarlardır. Kılcal damara kanamalarının nedeni henüz tespit edilememekle birlikte ciddi bir sonucu yoktur. Oldukça ince ve güçsüz olan kılcal damarların çatlamaları ve kanamaları şeklinde görülür.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

varis belirtileri

Damar genişlemesi, ciltte taşma yapması,
Bacaklarda kaşıntı, bölgesel ve genel şişlikler,
Ayakta uzun süre kalındığı takdirde oluşan ağrılar,
Kılcal damar varislerinde görülen ağrı, sızı ve yanma hissi.
Cildin koyu bir renk alıp sertleşmesi (ileri evrelerde görülen bir belirti) geceleri özellikle bacağın arka tarafında olan kramplar olarak sayılabilir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde tüm hastalarımıza ücretsiz muayene hizmeti sunulmaktadır. Sigortanız olsa da olmasa da gelen hastalarımızdan hiçbir şekilde muayene ücreti alınmamaktadır. Ayrıca erkek doktorlara muayene olmak istemeyen kadın hastalarımız için, Op. Dr. Serap Akat, Bakırköy Şubemizde hastalarını kabul etmektedir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.