Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Mikro Sinüsektomi Yöntemi

Hemen hemen tüm kıl dönmesi hastalarında uygulanmakta olup, muayene ile tespit edilen kıl yumağının olduğu yerde 2×2 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken kıl yumağı kılları saran kapsülü ile birlikte çıkarılmaktadır. Cerrahi dikiş ile dikilmesi nedeniyle kolay kolay kıl dönmesi ameliyatı olduğu anlaşılmaz. Mikro sinüsektomi yöntemi son yıllarda kıl dönmesi operasyonlarında kullanılan en yaygın yöntemdir. Kliniklerimizde alanında uzman Genel Cerrahi Uzmanlarımız tarafından da tavsiye edilen ve en çok uygulanan yöntemdir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Kıl Dönmesi Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelmektedir. Ancak deri üzerindeki kılın traş edildiği tüm bölgelerde de görülür. Bu nedenden ötürü sakal, kasık ve makat en çok kıl dönmesi görülen bölgeler arasındadır.

Kıl dönmesinin nedenleri nelerdir?

  • Vücutta istenmeyen kılların traş edilmesi.
  • Çok dar kıyafetler giyilmesi.
  • Aşırı kilo.
  • Gün içinde oturarak çalışmak.
  • Çok terleme.
  • Vücutta aşırı oranda meydana gelen kıllanma.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

  • Kıl dönmesi olan bölgede;
  • Tahriş,
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı meydana gelmesi en önemli belirtiler arasındadır.

Aynı zamanda kıl dönmesi olan bölgede oluşan iltihaplı şişlik de gözle görülür belirtilerdendir.

Asıl adı Pilonidal sinüs olan kıl dönmesi, derinin içinde oluşan bir baloncuktur. Kılın deri içinde kıvrılarak büyümesinden meydana gelen bu baloncuk, özellikle hava sıcaklığının artması ile daha da fazla etki etmektedir.

Ameliyatlı Ve Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi tanı konduğu gün uygulanabilir; klasik ameliyatlar gibi ön hazırlık gerektirmez, iş gücü kaybına yol açmaz.

Genel anestezi altında gerçekleşen kıl dönmesi ameliyatlarından sonra kişinin birkaç gün hastanede yatması gerekir. Oysa, lokal anestezi altında yapılan ve ameliyathane şartları gerektirmeyen kristalize fenol ile kıl dönmesi tedavisi 15-20 dakika sürer ve hastanede yatmayı gerektirmez.

Klasik cerrahi tedavi uygulanan kıl dönmesinde 15-30 cm uzunluğunda ameliyat izi kalırken, ameliyatsız tedavide iz kalmaz.

Klasik ameliyatlardan sonra ameliyat bölgesinde biriken kan ve sıvıları dışarı boşaltması için dren takılır, ameliyatsız tedavide dren uygulamaya gerek kalmaz.

Klasik ameliyatın ardından en az 10-15 gün istirahat gerekirken, ameliyatsız tedavi uygulanan kişiler aynı gün işlerine ve sosyal yaşama dönebilir.

Klasik cerrahi tedavi uygulanan kıl dönmesinden sonra genellikle 15 gün süreyle ağrı hissedilir, ameliyatsız tedaviden sonra genellikle ağrı kesici ilaçlara dahi gereksinim duyulmaz.

Klasik ameliyattan sonra kişinin 10-15 gün süreyle banyo yapması yasaklanırken; ameliyatsız tedavi uygulanan kişiler tedaviden sonra banyo yapabilir, denize ve havuza girebilir.

Klasik cerrahi tedaviden sonra kıl dönmesinin tekrarlama oranı %35’e kadar çıkar, ameliyatsız tedavide ise tekrarlama oranı çok daha düşüktür ve kişisel hijyene verilen önemle hastalığın tekrar etme riski ortadan kaldırılabilir.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Kliniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır. Bu şekilde, hem tedavinizi yapan doktoru daha iyi tanımış, hem kliniklerimizi görmüş hem de yaptıracağınız tedaviyle ilgili fiyat bilgisi edinmiş oluyorsunuz. Erkek doktorlarımıza muayene olmak istemeyen hastalarımız için kadın doktorumuz Op. Dr. Serap Akat Bakırköy Şubemizde hastalarını kabul etmektedir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.