hemoroid tedavisi

Hemoroid Tedavisi (Basur Tedavisi)

İnfrared (kırmızı ışık) adı verilen değişik dalga boyundaki lazer ışınıyla damarlar küçültülür. Bu yöntem, Hemoroid  memesini söndürme temeline dayanır. Bu teknolojide, ucunda teflon bir polimer olan, 15 voltluk tungsten-halojen lambası infrared ışığını üretir. Bu nedenle infrared koagülasyon (IRC) aynı zamanda ‘ameliyatsız lazerle hemoroid tedavisi ’ veya ‘ lazerle hemoroid tedavisi ’ olarak da anılmaktadır. Rahatlıkla lokal anestezi altında steril klinik koşullarında yapılabilmektedir.

Lazerle Hemoroid Tedavisi Avantajları

Fazla yüksek ısı vermediğinden, dokuda çürümeye yol açmaz.Ameliyatsız oluşu ve günlük hayattan geri kalmanız en temel avantajlarıdır.Ayrıca başarı oranı ameliyatlı tedavilere göre çok daha başarılıdır. Gebelerde ve kalp pili olan hastaların   hemoroidlerindede  sorunsuz olarak uygulanabilmektedir. Ağrı ve sızısız bir tedavi metottur.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Lastikle boğma (Bant Ligasyon) Tedavisi

Hemoroid hastalığında lastikle boğma yöntemi / hemoroid lastik bant uygulaması makat içine sokulan ışıklı bir alet ile (Anaskop)  hemoroid bulunan bölgeye lastik tarzı bant yerleştirilerek hemoroidin boğulması işlemidir. Sarkan hemoroidal yapıların köklerinin bantlanarak bunlara gelen kan akışnı keserek düşmelerini amaçlamaktadır.

Hemoroid Lastik Bant Uygulaması işlemi nasıl uygulanır?

Anaskop yardımıyla hemoroid bulunan bant bölgeye yerleştirilir. Böylelikle hemoroid (basur)  bulunan damar boğulmaktadır. Birinci, ikinci ve bazen üçüncü derecedeki hemoroidlerde ortalama iki basur memesi bağlanır. İkiden fazla sayıda basur memesi varlığında  hemoroid bulunan bölgeye ortalama 4-5 hafta içinde ikinci seansta boğma tedavisi uygulanmaktadır. Yerleştirilen bant 5 ile 7 gün içinde çürüyerek kendiliğinden düşmektedir. tedavide ağrı veya kanama gibi durumlar görülmemektedir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Skleroterapi (iğne ile kurutma) Yöntemiyle Basur Tedavisi

Birinci ve ikinci derecede veya bant yerleştirilemeyecek kadar küçük hemoroidler için uygulanan bu teknikte, makat bölgesine kireç oluşturan fenol, kinin üre veya sodyum moruat türünden bir kimyasal madde enjekte edilir. Ek olarak, ameliyatı kaldıramayacak derecede düşkün olan ve yaşlı hastalarda tercih edilir. Bu yöntem basur tedavisi için tavsiye edilen yöntemlerdir.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

 • En sık belirti makat bölgesinde ele gelen şişliklerdir.
 • Özellikle hastalar tarafından taharet alma sırasında farkedilirler.
 • Bu şişliklerin ileri derecede büyüdüğü durumlarda tuvalet ihtiyacı ağrılı şekilde giderilir.
  Diğer bir belirti ise kanamadır.
 • Hemoroidal hastalıkta, makatta bulunan bu yapılardan kan sızıntısı olabilir.
 • Tuvalet ihtiyacı sonrası veya normal zamanlarda da makattan kanama olabilir.
 • Hemoroidler şiş durumda olduğunda veya içerisinde kan pıhtısı oluştuğunda ağrılı hale gelebilirler.
 • Tromboze hemoroid dediğimiz bu durum cerrahi bir acil durumdur ve müdahele gerektirir.

Hemoroid nedenleri nedir?

 • En çok suçlanan faktörler, kabızlık ve ıkınmadır.
 • Çeşitli nedenlerle kabızlık oluşturuğunda, büyük abdest kıvamı sertleştiğinde tuvalet sırasında makattaki basınç artar ve hemoroidal hastalık oluşumuna zemin hazırlanır.
 • Tuvalette uzun süre geçirmek ve uzun süre ıkınmak da hemoroidal hastalık gelişimi için risk faktörüdür.
 • Karın içi basıncı arttıran her türlü  hastalık hemoroid oluşumuna yol açabilir.
  Gebelikte de çok sık görülür.
 • Toplardamarları tutan hastalıklarda da hemoroidler aslında birer toplardamar yapısı olduğu için etkilenebilirler.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.


Basur’un Çeşitleri

İç basur ve dış basur olarak iki çeşit basur bulunmaktadır.

İç basur: Makatın kapanmasını sağlayan bir kas vardır. Bu kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç basur oluşur. İç basur dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir.

Dış basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genelde iç basurla birlikte görülür. Kişi basur olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Çoğunlukla doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Hastalar dışkı sırasında kan geldiğini söylerler. Kansızlığa yol açabilir. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Basur boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir. Kopan yerde ülser yaraları oluşur.

Ücretsiz Muayene İmkanı

Basur tedavisi öncesinde liniklerimizde hastalarımıza ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır. Ücretsiz muayene sonrasında sizlere basur tedavisi için en uygun yöntem belirtilip sizleri hekimlerimiz bilgilendirecektir.  Hemoroid tedavisi için  erkek doktorlara muayene olmak istemeyen kadın hastalarımız kadın doktorumuz, Op. Dr. Serap Akat Bakırköy Kliniğimizde hastalarını kabul etmektedir.

Ücretsiz Muayene Olun

Ücretsiz muayene olmak için formu dolurmanız yeterlidir.